All for Joomla All for Webmasters
ÖDEM: Vücut Dokularında Fazla Sıvı Birikmesidir.
Çoğunlukla Karın Bölgesinde, Ellerde ve Ayaklarda Şişlik Oluşabilir. Ödem Durumlarında Tartı Sizi 2- 3 Kilo Fazla Gösterebilir Ödem Kiloları Geçicidir.
Isırgan Yaprağı :
Isırgan yaprağında yüksek miktarda C vitamini, potasyum, demir ve kalsiyum bulunur. Bu vitamin ve elementlerin tamamı böbrekleri çalıştırır. Metabolizmayı dengeleyici etkileri de bulunur. Kuvvetli bir antioksidandır.

Uygun dozlarda alındığında, bilinen hiç bir yan etkisi yoktur.

* 1 tatlı kaşığı kuru yaprağı 1 su bardağı kaynar su içinde 35 dakika demlendirerek günde 2 kez içebilirsiniz. Taze ısırgan yapraklarını yıkayıp ayıkladıktan sonra, üzerine limon suyu, elma sirkesi ve nar ekşisi ile soslandırarak yediğinizde de, aynı etkiyi yapar.

Ödemde Mısır Püskülü :
Dişi çiçeklerden alınan mısır püsküllerinin gölgede kurutulması ile hazırlanır. Püsküller, mısırın en şifalı yeridir. Masum bir idrar söktürücüdür. Zayıflatma amaçlı olarak yüzyıllardır kullanılmıştır.

* Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış mısır püskülünü bir su bardağı kaynar su ile 5 dakika demleyin, günde 3 kere yemeklerden 1 saat önce için.

Ödemde Funda Yaprağı :
Süpürge otu’ olarak da bilinen funda bitkisi, idrar söktürücü etkisi olduğu için Zayıflama reçetelerinde yer alır. Tek başına zayıflatıcı etkisi yoktur. Çay olarak içildiği zaman selülitlerin giderilmesinde de yardımcıdır.

* 1 tatlı kaşığı bitkiyi 1 su bardağı kaynar suda demlendirerek, günde 2 fincan içilebilirsiniz.

Kiraz Sapı :
Kiraz ve vişnenin kurutulmuş saplarının idrar söktürücü, ödem çözücü etkisi vardır. Küçük boydaki idrar yolu taşlarının ve kumlarının düşürülmesine yardımcı olur.

* Yarım litre kaynar suyun içine 30 gr kiraz sapı eklenerek 10 dakika kadar demlenir ve günde 3 fincan aç karnına içilir. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların şikayetleri için de çok yararlıdır.

Ödemde Kimyon Yararı :
Sindirimi kolaylaştırıcı ve metabolizmayı Uyarıcı etkilerinin yanında, idrar miktarını artıran ve vücuttaki fazla sıvıyı çözen etkileri de vardır.

* Bir fincan için bir çay kaşığı ölçüsü ile çay olarak da içilebilir ama zayıflamak için diyet yapan kişilerin baharat olarak kullanması tavsiye edilen bir bitkidir.

Kahvaltıda yumurta ile birlikte, çorbalarda, dolmalarda, tavuk ve et yemeklerinde günde 13 çay kaşığı tüketilmesinde yarar vardır.

* Tüm bu bitkileri porselen bir demlikte bir arada da demleyip günde 3 fincan içebilirsiniz. Bir demlik dolusu kaynar suya her birinden ortalama birer tatlı kaşığı ekleyip, 5-10 dakika demleyin, 5-10 dakika sonra da süzün, tatlandırmadan için.

– Tuzu sıfırlayalım. Tuz içeriği yüksek olan turşu, maden suyu, gazlı içecekler, zeytin, et-tavuk suyu tabletleri, paketli ürünlerinden Uzak duralım

– Su tüketimini mutlaka artır (2-2,5 lt). İçtiğiniz suyun içine 1-2 dilim limon, birkaç nane yaprağı atarak ödemden hızlıca kurtulabilirsin.

– Lif içeriği yüksek gıdaları tercih et. Kuru baklagiller, yulaf ezmesi, çiğ sebzeler, salatalık, domates, maydanoz, semizotu vb. besinler bu dönemde sıkça tercih edilmeli.

– Kafein içeren Çay, Kahve gibi içecekleri bu dönemde daha az tüket. Kahvaltıda az demli, Limonlu Çay içilebilirsiniz. Bu dönemde içecek olarak limonlu su, Kefir, tuzsuz ayran, cacık, şekersiz bitki çaylarını bolca tüketebilirsin.

– Ödem giderici etkisi olan Ananas, kivi, nar, kabuklu armut, elma gibi meyveleri yiyebilirsin.
Ödemi hızlıca atmak için, mısır püskülü ve ya kiraz yaprağı içeren bitki çaylarını içebilirsiniz

     © 2017 Soli GYM